16:32:06 / 03-03-2016
Risale-i Nur'un sadeleştirilmesi durduruldu!
Risale-i Nur'un orjinal cümlelerini tahrif eden, bozan sadeleştirme çalışmalarının yeniden başlatılmasına gösterilen tepkiler amacına ulaştı.

Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş, sadeleştirilmiş Risale-i Nur baskılarının durdurulduğunu, perakende ve toptan satış merkezlerinden ise toplatılacağını söyledi.

Risale Haber'e konuşan AK Parti Isparta milletvekili Said Yüce, Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş'la görüştüğünü, Risale-i Nur'un sadeleştirilmesinin yanlışlığını anlattığını ifade etti.

BEDİÜZZAMAN VE TALEBELERİNİN HUKUKU BENİM İÇİN HERŞEYİN ÜZERİNDEDİR

Yüce, İmran Okumuş'un yeni baskıların durdurulacağı ve piyasada bulunanların da toplatılacağıtalimatını verdiğini belirterek şunları söylediğini açıkladı:

"Holdinge bağlı 148 mağaza ve tüm depolardaki “sadeleştirilmiş” Risalelerin toplatılması ve basımının durdurulması için kesin talimat verdim. Bundan sonra da hiçbir şekilde “sadeleştirilmiş” Risale basılmayacaktır. Şundan kesin olarak emin olunuz:
Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin ve talebelerinin hukuku benim için herşeyin üzerindedir.
Bediüzzamanı ve sevenlerini rencide edecek hiçbir tasarrufa bundan böyle Kaynak Holding bünyesinde asla meydan verilmeyecektir."

GÖNDERİLEN MEKTUP

AK Parti Isparta Milletvekili Said Yüce'nin Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş'a gönderdiği mektup şöyle:

Değerli İmran Bey,
Telefonda bahsettiğim Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin eserleri Kur’an Tefsiri olan “Risale-İ Nur’lar”ın; FETÖ örgütü tarafından 2012 yılından itibaren “sadeleştirme” da altında aslında “sahteleştirilip”, tahrif edildiği görülmüştür.
 
Bu eserler üzerinde hiçbir maddi ve manevi hakkı olmayan “sözde cemaat” ve şirketleri; Bediüzzaman Hazretlerinin eserlerini tahrif etmişlerdir. Haksız ve hukuksuz yere basıp dağıtmaktadırlar.  Eser sahibinin ve eserlerinde isimlerini açıkça zikrettiği, bugün de bir kısmı hayatta olan manevi mirasçıları talebelerinin hiçbir şekilde rızası olmadığı bu “aslından bozulmuş” yayınların:
 
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71 nci madde uyarınca;
"Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, umuma ileten, yayımlayan ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticarî amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur" şeklindeki kanundaki ifadede “değiştiren” hükmü mucibince
-Basımı ve dağıtımının durdurulması,
-Perakende mağazalardan ve depolardan toplattırılması

Mümkünse sorumlularının cezalandırılması, için gereği konusunda hassasiyetiniz Bediüzzaman Hazretlerinin maddi ve manevi mirasçıları, tüm dünyadaki samimi Nur Talebeleri, efkar-ı amme tarafından sevinçle karşılanacaktır.

Selam, dua ve muhabbetle.
Said Yüce
Isparta Milletvekili

NE OLMUŞTU?

Bir süre önce devlet tarafından sadeleştirmeyi yapan Ufuk yayınlarına ve bağlı olduğu Yaran Yayıncılığa el konulmuş ve kayyum atanmıştı. Bunun üzerine Risale-i Nur'un sadeleştirilmesinin tamamen durduğu ve piyasadaki kitapların toplatıldığı ileri sürülmüştü.

Ancak aradan geçen üç ay içinde Risale-i Nur'un sadeleştirilmesinin devam ettiği ortaya çıktı. Kayyum yönetimindeki Ufuk Yayınları, Risale-i Nur'dan "Gençlik Rehberi" ve "Mu'cizat-ı Kur'aniye" risalelerini sadeleştirerek satışa sundu. 

Gösterilen tepkiler üzerine Risale-i Nur'u tahrif etme girişimi yetkililerin emri ile durduruldu. 


Kaynak : RisaleHaber.com
Bu Haber ( 2744 ) defa okundu
Risale-i Nur'un sadeleştirilmesi durduruldu! FaceBook ta paylaş